Prace budowlane

Kucie wyburzanie za pomocą młotów udarowych

Prace budowlane, remonty domów mieszkań rozpoczynają się zazwyczaj od wyburzania, usuwania starych ścian, warstw glazury skuwania tynków. Następnie wykonywane są otwory przepusty technologiczne, otwory drzwiowe i okienne. Do tych prac niezbędne są młoty udarowe, wyburzeniowe oraz udarowo obrotowe. Maszyny te zasilane z sieci elektrycznej 230V występują w zakresie od 2 kg do 30 kg. Kluczową sprawą pozostaje odpowiedni dobór narzędzia do planowanych prac.

Duże młoty wyburzeniowe

Do wyburzeń grubych betonów wylewek, stropów, schodów czy podjazdów należy używać ciężkich młotów wyburzeniowych. Klasycznym przykładem takiego młota jest Bosch GSH27 o wadze około 30 kg i mocy udaru 60J. Jest to młot dwuręczny przeznaczony do pracy w pionie. Duża moc urządzenia i bardzo dobra amortyzacja rękojeści maszyny sprawiają, że narzędzie i operator nie są przeciążeni a praca jest bardzo efektywna. Dobór zbyt małego urządzenia powoduje zazwyczaj uszkodzenie sprzętu, wydłużenie pracy i niską efektywność pracy

Młoty udarowo obrotowe

Młotowiertarki czyli młoty udarowo obrotowe występują w różnych wielkościach i również powinny być dobierane do planowanych prac. W przypadku wykonywania otworów Fi 10 mm w suficie najlepszy będzie lekki młot udarowo-obrotowy około 2-2,5 kg z uchwytem sds-plus. Natomiast do wykonywania otworów w betonie o średnicy ponad 15 mm rekomendowane są większe młoty większej mocy wyposażone w uchwyt SDS-MAX o wadze około 4-6 kg. Nie należy pracować nigdy na limicie wydajności urządzenia, zwłaszcza gdy wykonujemy serię otworów.

Młoty kujące

Młoty kujące o wadze około 11 kg są to zazwyczaj dość mocne narzędzia, które świetnie radzą sobie ze skuwaniem warstwy starej wylewki, rozkuciem elementów architektury ogrodowej czy wykonaniem otworów okiennych lub drzwiowych. Młoty takie są jeszcze na tyle lekkie że można używać ich do pracy w poziomie i dość łatwo operować dłutem co sprawia, że ich praca jest bardzo wydajna. Jest to jeden z bardziej wszechstronnych rodzajów młotów stosowanych w budownictwie.