Osuszanie budynków pomieszczeń

Osuszanie budynków pomieszczeń

Konieczność osuszania budynków lub pomieszczeń występuje najczęściej w dwu przypadkach. Pierwszy gdy pomieszczenie, które użytkujemy zostało zalane w skutek awarii, pękniętej rury w mieszkaniu, rozszczelnieniu pokrycia dachu lub w skutek powodzi. W tym przypadku ściany oraz podłogi / wylewki zostały zawilgocone i w tym stanie nie ma możliwości wykonania remontu. Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy osuszyć pomieszczenie. Drugi przypadek to przyspieszanie schnięcia nowo wykonanych tynków wylewek czy gładzi gipsowych. W tym przypadku nie mamy możliwości kontynuować prac budowlanych zanim ściany i wylewki nie będą suche.

W obu przypadkach mamy możliwość oczekiwania na samoistne wyschnięcie pomieszczeń, jednak zajmuje to bardzo dużo czasu a w niekorzystnych warunkach może być niemożliwe.

Do procesu schnięcia konieczne jest spełnienie dwu podstawowych warunków. Utrzymanie temperatury powietrza pozwalającej na efektywne parowanie wody z materiałów budowlanych ( przyjmuje się tutaj około 30 - 35 'C lecz ważne jest nie przekraczanie górnej granicy temperatury). Drugim warunkiem jest utrzymanie niskiej wilgotności powietrza w osuszanym pomieszczeniu aby mógł ciągle zachodzić proces parowania.

Niestety bardzo często warunki lokalowe i pogodowe nie sprzyjają procesowi schnięcia. Chłód i duża wilgotność powietrza występujące od wczesnej jesieni do wiosny działają na naszą niekorzyść. Dodatkowo z pomieszczeń ogrzewanych sztucznie mimo wszystko nie ma jak odprowadzić wilgoci ponieważ nie sprzyjają nam warunki pogodowe.

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie odpowiednich urządzeń, które w sposób sztuczny generują optymalne warunki do osuszania budynków na etapie budowy, remontu czy po zalaniu.

Osuszacz powietrza kondensacyjny

Osuszacz powietrza to najważniejszy element systemu i bardzo często samowystarczalny w procesie osuszania. Gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami w ogrzewanym budynku gdzie możemy zapewnić temperaturę powyżej 20'C a pomieszczenia nie są rozległe i nie mają trudno dostępnych zakamarków ustawienie osuszacza powietrza w centralnym miejscu i zamknięcie pomieszczenia (podczas pracy osuszacza nie wietrzymy pomieszczenia gdzie pracuje) spowoduje skuteczne jego osuszanie (temperatura zapewni parowanie wody a osuszacz wymusi cyrkulację powietrza i skropli parę wodną z powietrza dzięki czemu proces osuszania będzie przebiegał sprawnie).


Nagrzewnica elektryczna

Konieczność stosowania nagrzewnicy powietrza w procesie osuszania występuje wtedy gdy temperatura w budynku lub pomieszczeniu jest niska. Osuszacze mogą pracować już w kilku stopniach jednak ich sprawność jest wtedy bardzo mała dodatkowo może wystąpić oblodzenie na wymienniku ciepła co spowoduje wymuszoną przerwę w pracy urządzenia. Dlatego należny utrzymywać wyższą temperaturę w pomieszczeniu (optymalnie około 30'C). Do tego celu wykorzystujemy CO lub źródła ciepła, które nie emitują wilgoci. Najlepiej sprawdzają się nagrzewnice elektryczne. Uwaga nie można stosować nagrzewnic gazowych - w procesie spalania gazu powstaje para wodna.


Wentylator osiowy lub promieniowy

Wentylatory osiowe oraz promieniowe są stosowane bardzo często (niemal zawsze) w osuszaniu pomieszczeń ze względu na niski koszt oraz duże podniesienie skuteczności osuszania. Gdy w pomieszczeniu zapewniliśmy już ciepło i ustawiliśmy osuszacz, który redukuje wilgotność w pomieszczeniu chcemy żeby nasz proces był jak najbardziej efektywny - wiadomo "TIME IS MONEY". W tym celu profesjonaliści wymuszają cyrkulację powietrza. Efekt cyrkulacji powietrza możemy zaobserwować w codziennym życiu gdy wywiesimy pranie na wietrze, będzie ono suche już za moment. powietrze które krąży po pomieszczeniu wyciąga parę wodną z materiałów budowlanych przez co przyspiesza transport kapilarny wody z wewnątrz ściany na zewnątrz a dodatkowo wymuszony ruch powietrza transportuje parę wodną po pomieszczeniu dzięki czemu łatwiej dotrze ona do ustawionego w pomieszczeniu osuszacza i zostanie skroplona. Wymuszenie cyrkulacji powietrza w procesie osuszania budynków podnosi jego sprawność nawet o 30%.

Osuszacz powietrza, nagrzewnicE, wentylatorY wynajem